Hazırladığımız bu içerikte geçici IMEI kaydı nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlattık. Eğer siz de Xiaomi, iPhone vb. yurt dışı ithal telefonlarınız için IMEI kaydı yaptırmak istiyorsanız hazırladığımız bu içerik tam size göre.

Geçici IMEI Kaydı Nedir?

Telefonlar yurt içindeki mağazalardan alındığında direkt olarak kullanılmaya başlanabiliyor. Ancak bazı kişiler vergiyi ödememek adına yurt dışından telefon siparişi verebiliyor. Bu durumda telefonun SIM kartı ile çalıştırılması ve şebekenin aktif hale getirilmesi için IMEI kaydı yapılması gerekiyor.

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

Geçici IMEI Kaydı Nasıl Yapılır
Geçici IMEI Kaydı Nasıl Yapılır

IMEI kaydı olarak geçen bu durum oldukça basit ancak gerekli bir işlemdir. Telefon sahipleri yasal süreç olan 4 aylık yani 120 günlük süreç içerisinde geçici IMEI kaydı yaptırmazsa telefon şebeke kullanımına izin vermez. Ya da kişi aldığı bu ithal telefonu sadece internet bağlantısı ve telefonun bazı özellikleri için kullanmak zorunda kalır.

Geçici IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

IMEI kayıtları geçici olarak 6 aydan 1 yıla kadar yapılabiliyor. Küçük çaplı telefon tamircilerinden büyük firmalara kadar birçok yerde IMEI kaydı yapılabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumu olan BTK Kurumu tarafından kontrol edilen bu işlemler sonrasında telefon sahipleri SIM kart kullanmaya başlayabiliyor. Bu IMEI kayıtlarında eğer telefonda iki tane sim kart girişi varsa yalnızca bir tanesi aktif hale geliyor.

Telefon Geçici Kayıt Nasıl Yapılır
Telefon Geçici Kayıt Nasıl Yapılır

Eğer IMEI kaydı yapılmazsa kişi herhangi bir arama veya mesajlaşma yapamaz. Tabii kişi SIM kart takmadan telefon kullanmak istiyorsa IMEI kaydı yaptırmasına gerek yoktur. Çünkü ithal olarak alınan telefonlarda internet bağlantısı kurulabiliyor ve telefon aynen kullanılabiliyor.

Telefon Geçici Kayıt Nasıl Yapılır?

Geçici telefon kaydı için bir telefon tamircisine başvurmanız gerekiyor. Bu firmalar aynı gün içerisinde ya da bir gün sonrasında IMEI kaydı yaparak telefonunuzu size geri veriyor. Daha sonraki süreçte belirlenen süre boyunca telefonunuzu kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

IMEI kaydında hangi marka telefon kullandığınız veya telefonunuzu nereden satın aldınız önemli değildir. 6 ay ve 1 yıllık seçeneklerle telefonunuza IMEI kaydı yaptırabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Ücretler belirlenirken süre göz önünde bulundurulur.

Önceki yazı
LG G4 Wifi Sorunu
Sonraki yazı
General Mobile Ekran Görüntüsü Alma İşlemi

2 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı