iPhone dokunmatik çalışmıyor sorunu çözümü için öncelikle dokunmatik probleminin yazılımsal ya da donanımsal kaynaklı olduğunun tespit edilmesi gereklidir. iPhone dokunmatik çalışmıyor problemi yazılımsal kaynaklı ise, yazılım güncellemesi yaparak veya yazılımın yeniden yüklemesi yapılarak bu sorun çözülebilir. Ekran kaynaklı dokunmatik sorunlarının çözülmesi için ise ekran değişimi yapılması gereklidir. Dokunmatik problemleri çoğunlukla ekranın hasar alması kaynaklı oluşan sorunlardır.

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu Çözümü
iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu Çözümü

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu Çözümü İçin Yazılım Güncellemesi Yapma

Yazılım güncellemesi ile iPhone dokunmatik sorununu çözmek için dokunmatik probleminin yazılım yüklenirken oluşan problemlerden kaynaklanıyor olması gereklidir. Mevcut yazılım güncel değilse veya yüklenirken hata oluşmuş ise dokunmatik problemini çözmek için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

  • Cihazın Ayarlar menüsüne giriş yapılmalıdır.
  • Genel seçilmelidir.
  • Yazılım Güncelleme butonuna tıklanmalıdır.
  • İndir ve Yükle seçeneğine tıklandığında yazılım güncellemesi başlar.

Yazılım güncellemesi eğer telefon üzerinden yapılamıyor ise, iTunes üzerinden yazılım yeniden yüklenebilir. Bunun için bilgisayara iTunes’un güncel sürümünün yüklenmesi ve telefonun bilgisayara bağlanması gereklidir. Ardından iTunes programı üzerinden yazılım güncellemeleri alınabilir.

Çözüm aradığınız sorunların cevapları sizleri bekliyor! Yazılarımızdan inceleyebilirsiniz:

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu Çözümü İçin Cihazı Sıfırlama

iPhone’u sıfırlayarak dokunmatik problemini çözmek için öncesinde cihazı yeniden başlatmanın denenmesi gereklidir. Cihazı yeniden başlattıktan sonra da dokunmatik problemi aynen devam ediyor ise, hard reset atılması gerekebilir. Bunun için ekranda Apple logosu görene kadar güç ve home tuşlarına aynı anda basılı tutulmalıdır. Ekranda Apple logosu görüldükten sonra tuşlara basılmamalı ve cihazın ekranındaki yönlendirmeler kapsamında cihaz sıfırlanmalıdır.

iPhone dokunmatik çalışmıyor problemini çözmek için gard reset atılacak olanların iPhone modeline göre basılı tutmaları gereken tuşlar değişiklik gösterir. Örneğin iPhone 7 ve 7 Plus için güç ve ses kısma tuşlarına basılması gereklidir. iPhone 8 ve daha üst modeller için ise öncelikle ses açma tuşuna basılıp bırakılmalı, ardından ses kısma tuşuna basıp bırakılmalı ve sonra ekran kararana ve Apple logosu gözükene kadar yan düğmeye basılı tutulmalıdır.

Donanım Kaynaklı iPhone Dokunmatik Probleminin Çözümü

Donanımsal iPhone dokunmatik sorunu, çoğunlukla telefonun düşmesinden sonra meydana gelir. Telefon düştükten sonra ekranının zarar almış olma olasılığı vardır. Ekran camında herhangi bir çatlak ya da deformasyon görülmese de ekranın komponentlerinde veya anakartında arıza olması ihtimal dahilindedir. Bu sorunun çözülebilmesi için anakart arızasının olmadığı durumlarda ekranın değiştirilmesi dışında bir çözüm yoktur. Yeni ekranın ilgili telefon modelinin orijinal ekranı olmasına dikkat edilmelidir.

Anakart Kaynaklı iPhone Dokunmatik Ekran Sorununun Çözümü

Anakart sebebi ile iPhone’da dokunmatik problemi yaşanması sonucu anakart tamirinin ya da entegre değişiminin yapılması gereklidir. iPhone dokunmatik çalışmıyor sorununun anakarttan kaynaklanıp kaynaklanmadığı, telefonda orijinal ekranı varken test edilir. Problem ekran kaynaklıysa ekran değiştirilir. Anakart kaynaklıysa anakart arızası giderilir ve dokunmatik sorunu çözülür.

Tüm marka ve modeldeki cihazlarınızda yaşadığınız sorunlarda TeknikMi adresine başvurabilirsiniz.

Önceki yazı
iPhone Sıfırlama, Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme
Sonraki yazı
iPhone Kapandı Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı