APK nedir, AVRC nedir, amoled nedir gibi birçok soru akıllı telefon kullanıcısının kafasını meşgul eder. Akıllı telefonların çeşitli işlev ve uygulamalarıyla ilişkili oldukça fazla terim anlam bulunur. Dolayısıyla bazı durumlarda bu akıllı telefon terimlerini bilmemek cihazı kullanma açısından dezavantaj oluşturur. Meydana gelebilecek olası telefon sorunları için bu akıllı telefon terimlerini bilmekte yarar var.

Akıllı telefonları kullanırken daha pratik olmak adına terim anlamları bilmek gerekir. Terim anlamları bilirsek akıllı telefon aracılığıyla işlemleri daha kolay yerine getiririz. Bu durum zaman tasarrufu yapılmasını sağlar. Aynı zamanda pratik olmamızı sağlar. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok akıllı telefon terimi hayatımıza girdi. En çok merak edilen akıllı telefon terimleri şu şekildedir.

İçerik Rehberi

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

A-GPS

A-GPS harita yazılım için kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulamanın temel amacı konumu belirleyen harita oluşturmasıdır. Bu uygulama sayesinde daha pratik bir şekilde yol tarifi almak mümkündür. Bu uygulamanın başka özellikleri de bulunur. Seçtiğiniz konumları favori kısımlarına ekleyip daha sonra kolayca bulabilirsiniz.

AMOLED

AMOLED ekran nedir sorusunun cevabı aktif matris organik ışık yayan diyot ekran teknolojisidir. AMOLED ekranların diğer LCD ekranlara göre daha keskin olduğu bilinir. Aynı zamanda pil tasarrufu bulundurur.

OLED nedir sorusunun cevabı AMOLED ile benzerdir. İkisi de organik bir ışık yayan diyot ekran teknolojisi olmakla birlikte LCD ekranlara göre daha keskin ve pil tasarrufludur.

Otomatik Odaklama

Otomatik odaklama, telefon kamerasının özneye karar vermesi sonucu özneye odaklanmasıdır. Otomatik odaklama seçeneği açıksa telefonun neye odaklanacağına akıllı telefon kullanıcısı karar veremez. Otomatik odaklama genellikle öz çekim yaparken tercih edilir.

Kapsama

Kapsama terimi akıllı telefon ağının sinyalini ifade eder. Eğer telefon ağı kapsama alanında değilse birçok işlem gerçekleştirilemez. Kapsama alanındayken akıllı telefondan yapılabilen işlemler arama, mesaj ve internet servisine erişimdir.

AVRC

AVRC, ses ve video kontrol işlemlerini sağlar. Barındırdığı işlevlerin içinde oynat, duraklat, durdur, sonraki ve önceki gibi komutlar yer alır.

MAU ne demek sorusunun cevabı ise akıllı telefonda bulunan uygulamaların aktif kullanıcı sayısını ifade etmesidir.

Ayrıca Batarya Şişmesinin Verebileceği Olası Zararlar detaylarını inceleyebilirsiniz.

Önceki yazı
Batarya Şişmesinin Verebileceği Olası Zararlar
Sonraki yazı
2022 Yılı Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücretleri Belli Oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı