Sürekli kullanımda olan cep telefonları, sağlık ve kullanım performansı açısından verimli olmayabilir. Zaman içerisinde telefon hoparlöründe biriken kir, toz ve pamukçuk gibi partiküller hoparlörü tıkayabilir. Bu da ses kalitesinin düşmesine neden olabilir. Aynı zamanda sağlık açısından birçok mikrop barındırması yönü ile de zararlı olabilir. Hem sağlık açısından hem de ses kalitesi açısından verimliliği düşen telefon için temizlik yapılması gerekir. Telefon hoparlör temizleme işlemini gözünüzde büyütmeyin. Oldukça kolay bir şekilde işlemler gerçekleştirilerek eski kalitesine dönüştürebilirsiniz.

Hoparlör Temizleme

Bazı marka ve modellerde hoparlör temizleme sesi özelliği bulunur. Hoparlör temizliği için farklı frekanslarda ses dalgası oluşturularak telefon hoparlöründe titreşim oluşturulur. Bu oluşturulan titreşimler hoparlör temizliği için oldukça etkili bir yöntemdir. Şayet telefonunuzda bu tür uygulama mevcut ise bu özelliği kullanarak hoparlör temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Appstore ve Google Playstore’den temizleme konusundaki uygulamaları indirebilirsiniz.

Hoparlör Temizleme
Hoparlör Temizleme

Hoparlör Nasıl Temizlenir?

Hangi marka ve model olursa olsun hoparlör temizliği için gerekli olabilecek malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Sulu boya fırçası veya diş fırçası
  • Plastik veya ahşap kürdan
  • Çift taraflı silikonlu bant
  • Saç kurutma makinesi

Temizlik için gerekli malzemeler hazır hale getirildikten sonra, yumuşak dokuya sahip fırça ile fazla baskı yapılmadan tek bir yöne doğru yüzeysel olarak temizleme işlemi yapılır.  Şayet hoparlör deliklerinde pislik mevcut ise plastik yâda ahşap kürdan ile deliklerin etrafı nazik bir şekilde temizlenir. Şayet kürdan ile temizlik yapmak istenmiyor ise bu riski göze almayan kullanıcılar temizlik aşamasında çift taraflı silikon bant kullanılabilir.

Küçük bir parça bant ile hoparlörün soket kısmına yavaşça bastırılır, belli bir süre sonra çekilerek bantın üzerinde bulunan silikonlu yapı birikintileri temizler. Telefon hoparlörünü temizlemenin bir başka yöntemi ise saç kurutma makinesi ile yapılan temizliktir. Saç kurutma makinesi deliklere tutularak üfleme ile kir ve tozlardan arındırılır.

iPhone Hoparlör Temizleme

Maskeleme bandı kullanılarak veya çift taraflı bant ile iPhone hoparlör temizliği yapılabilir. Bu yöntem ile telefon hoparlörünüzü çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Maskeleme bandı ile yapılan temizlikte basınca duyarlı olan yapışkan ile akıllı telefonlarda kaliteli bir temizlik yapılabilir. Bu yöntem ile mükemmel bir etki ön plana çıkar. Maskeleme bandından alınan küçük bir parça ile silindir oluşturularak hoparlöre baskı uygulanır. Hoparlörde bulunan tüm parçalar maske bandına çekilir. Temizlik tam anlamı ile bitmesi için ikinci bir parça ile temizlik işlemine devam edilebilir.

iPhone Hoparlör Temizleme
iPhone Hoparlör Temizleme
Önceki yazı
İPhone Alarm Sesi Değiştirme
Sonraki yazı
WhatsApp’tan Gelen Fotoğraflar Galeride Gözükmüyor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı