iPhone açma kapama tuşu bozuk sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Günümüzde insanların en çok tercih ettiği cihazlar arasında iPhone yer alıyor. Ancak her zaman sorunsuz çalışmaz. Bazen iPhone’unuzun açma ve kapama tuşu bozulabilir. Bu durumda iPhone’unuzu kullanmak için çözümler aramak gerekebiliyor.

iPhone Açma Kapama Tuşunda Ortaya Çıkan Sorunlar

iPhone açma kapama tuşu bozuk olduğunda, cihazınızı açıp kullanamayacağınız anlamına gelir. Bunun için, fiziksel olarak iPhone’unuzu açmanız gerekir. Bunu yapmak için cihazın arka kapağını açıp, pilin üzerindeki açma tuşunu kullanabilirsiniz. Eğer bu tuş bozuk ise, bu işlemi yapamazsınız. Bu durumda özellikle teknik servisimizden yardım isteyebilirsiniz.

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

iPhone kapama tuşu bozulduğunda, cihazınızı kapatmak için daha farklı bir yönteme ihtiyacınız olacaktır. Bunu yapmak için, Ayarlar bölümünden cihazı kapatmanız gerekir. Ayarlar bölümünden cihazınıza giriş yaptıktan sonra, Genel sekmesinde bulunan Kapatma tuşunu kullanarak iPhone’unuzu böylelikle kapatabilirsiniz.

iPhone Açma Kapama Tuşu Bozuk Sorunu Nasıl Giderilir?

iPhone Açma Kapama Tuşu Bozuk
iPhone Açma Kapama Tuşu Bozuk

iPhone açma/kapama tuşu bozukluğu, cihazın kullanılmasını güç hale getiren ve çözümü zor olan bir sorundur. Bu sorunu çözmek için öncelikle cihazın ne kadar zarar gördüğünü aslında tespit etmeniz gerekir. Eğer tuş arızalıysa, yerinden çıkarıp değiştirmeniz gerekebilir. Ancak bu, profesyonel ekibimize başvurmanızı gerekebilir. Diğer çözümlerden bazıları şunlardır:

Cihazın ayarlarını sıfırlayın, bu açma/kapama tuşunun arızalı olup olmadığını tespit etmek için hızlı bir yol olabilir. Ayarları sıfırlamak için cihazın ayar menüsünden Sıfırlama seçeneğini tıklayın.

Hard reset yapmak, cihazın tüm verilerini siler ve varsayılan ayarlara geri döndürür. Hard reset yapmak için cihazın açma/kapama tuşuna basılı tutun ve “Sıfırlama” seçeneğini seçin.

Cihazınızın arızalı olma olasılığı oldukça yüksekse, cihazınızı yeniden kurmanız gerekebilir. Bunun için, cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes ile yeniden kurun.

Eğer diğer üç çözümden hiçbiri işe yaramazsa, en son çare olarak iPhone’unuzu bir servisimize getirerek bu onarım sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone Açma ve Kapama Tuşunu Onarma

iPhone açma ve aynı zamanda kapama tuşunu onarmak için, profesyonel bir iPhone tamir hizmeti sunan firmamıza başvurmanızda fayda vardır. Servisimize başvurduktan sonra, cihazınızın açma ve kapama tuşunun bozulduğu anlaşılacak ve bu tuşun nasıl onarılacağı belirlenecektir. Profesyonel teknik ekibimiz, bu tuşu özel bir tasarımla değiştirerek onarmanın en iyi şekilde olmasını sağlayarak cihazınızı kullanabilir hale getirir.

iPhone Açma ve Kapama Tuşu Şeması

iPhone açma ve kapama tuşu şeması, iPhone’unuzun açma ve kapama tuşunun nasıl çalıştığını gösterir. Bu şemada, tuşun nasıl takılacağı ve nasıl çalışacağı gösterilir. Bu bilgi iPhone’unuza tamir edilirken veya yeni bir tuş takılırken çok faydalı olacaktır.

iPhone Açma Kapama Tuşu Bozuk Olunca Ne Yapılmalı?

iPhone Açma Kapama Tuşu Bozuk Nasıl Düzelir
iPhone Açma Kapama Tuşu Bozuk Nasıl Düzelir

iPhone’unuzun açma kapama tuşu bozuk olması durumunda, ilk önce onu kapatmayı deneyebilirsiniz. Bu tuştan 5 saniye basılı tutarak yapılır ve telefon kapanır. Ancak bu, çoğu zaman çalışmaz. Bunun yerine, iPhone’unuzu sıfırlamanız gerekebilir. Bu, telefonunuzda yüklü olan tüm verileri ve bu sayede ayarları sıfırlayacaktır, ancak bu işlemi geri alınamaz.

Son olarak; iPhone açma kapama tuşu bozuk olunca yapılacak olan bir başka yöntem saatte bir kez kapatıp açmayı deneyebilirsiniz. Telefonunuzun bataryasının tümüyle tüketilmiş olması durumunda, bataryayı 30 dakika kadar şarj edin ve böylece tekrar deneyin.

iPhone Açma Kapama Tuşu Bozuk Olunca Ne Yapılmaz?

iPhone açma kapama tuşu bozuk olduğunda, bataryayı çıkarmaya gerek yoktur. Aynı zamanda, telefonunuzu fazla sık sık kapatıp açmayın. Bu, telefonunuzun daha da bozulmasına neden olabilir. Ayrıca, diğer iPhone bileşenleriyle oynamayın. iPhone açma kapama tuşu bozuk olması halinde yetkili  servisimizi arayabilirsiniz.

Önceki yazı
iPhone LED Flaş Ayarları
Sonraki yazı
iPhone Apple Logosunda Sıkıştı Sorunu 4013 Hatası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı