iPhone ekran görüntüsü alma bir bilgisayar, telefon veya tablet ekranındaki görüntünün bir fotoğrafıdır. Bu görüntüyü çıkarmak için, genellikle “Print Screen” veya “PrtScn” tuşuna basılır veya belirli bir tuş kombinasyonu kullanılır. Bu işlem, ekranın tamamını veya seçilen bir alanını yakalar ve kopyalar.

Aynı zamanda yakalanan görüntü daha sonra bir metin belgesine, resim düzenleyicisine veya başka bir uygulamaya yapıştırılabilir ve kaydedilebilir. Ekran görüntüsü almak, hataları raporlamak, belgeleri paylaşmak veya çevrimiçi videolarda öğretici içerik oluşturmak gibi birçok amaç için kullanılabilir. Ekran görüntüsü almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Windows’ta: Yakalamak istediğiniz ekran görüntüsünü açın.
  • “Print Screen” veya “PrtScn” tuşuna basın. Bu, ekran görüntüsünü panoya kopyalar.

iPhone ekran görüntüsü alma için yakalanan görüntüyü bir metin belgesi, resim düzenleyicisi veya başka bir uygulamaya yapıştırarak kaydedebilirsiniz. Aslında Windows’un varsayılan ekran görüntüsü aracını kullanarak ekran görüntülerini çeşitli biçimlerde kaydedebilirsiniz. Bunun için Windows + Print Screen tuşlarına basabilirsiniz. Böylelikle işlem tamamlanmış olur.

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

İOS’da

Yakalamak istediğiniz ekran görüntüsünü açın. Burada ana ekran ile uyku ve uyandırma düğmesine aynı anda basılır. Ekran yanar ve görüntü kaydedilir. Kaydedilen görüntüyü “Fotoğraflar” uygulamasında bulabilirsiniz. Bunun için servisimizden destek alabilirsiniz.

Android’te

Yakalamak istediğiniz ekran görüntüsünü açılır. “Ses Kısma” ve “Güç” düğmelerine aynı anda basılır. Ekran yanar ve görüntü kaydedilir. Kaydedilen görüntüyü “Galeri” uygulamasında bulabilirsiniz. Bu yüzden bu işlem çok kısa sürer.

iPhone’da Ekran Görüntüsü

iPhone Ekran Görüntüsü Alma Yolları
iPhone Ekran Görüntüsü Alma Yolları

Özellikle iPhone kullanıcıları, telefonlarında o anki ekranın bir görüntüsünü kaydetmek istediklerinde ekran görüntüsü alma özelliğini kullanabilirler. Ekran görüntüsü alma işlemi, iOS işletim sisteminin hemen hemen tüm sürümlerinde aynı şekilde yapılır. iPhone ekran görüntüsü alma işlemleri için firmamızdan destek alabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

Ana ekran ve uyku / uyandırma tuşlarını kullanarak ekran görüntüsü alma. iPhone’da ekran görüntüsü almak için en yaygın yöntem, ana ekran ve uyku / Uyandırma tuşlarının kullanılmasıdır. Bu yöntemi kullanarak ekran görüntüsü almak için şu adımları izleyebilirsiniz: Yakalamak istediğiniz ekran açılır. Bu arada ana ekran ile uyku ve uyandırma düğmelerine aynı zamanda basılır.

Bu sayede iPhone ekranı bir kere beyaz bir şimşek efektiyle yanar. Ekran görüntüsü, Kamera uygulamasında fotoğraf çekerken kullandığınız gibi telefonun sol alt köşesinde bir minyatür olarak görüntülenecektir. Ekran görüntüsünü bu minyatürün üzerine dokunarak düzenleyebilir, paylaşabilir veya kaydedebilirsiniz. iPhone ekran görüntüsü alma işlemleri firmamızın uzman kadrosu ile birlikte sağlanır.

Assistivetouch Özelliği İle Ekran Görüntüsü Alma

iPhone Ekran Görüntüsü Alma
iPhone Ekran Görüntüsü Alma

Eğer iPhone’un Ana Ekran veya Uyku / Uyandırma tuşlarını kullanmakta zorlanıyorsanız veya cihazınızın bu tuşları bozuksa, Assistivetouch özelliği ile ekran görüntüsü alabilirsiniz. Assistivetouch, iOS ‘un erişilebilirlik özelliklerinden biridir ve ekranda bir düğme ekleyerek belirli işlevleri daha kolay hale getirir. Ekran görüntüsü almak için Assistivetouch özelliğini kullanarak şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Ayarlar > Erişilebilirlik > Assistivetouch yolunu izleyin ve Assistivetouch etkinleştirin.
  • Assistivetouch düğmesini ekranda görüntülemek için Erişilebilirlik menüsünde “Özel Etkinlikti seçin ve “Tek Dokunulanın yanındaki “Eylem” öğesine dokunun.
  • “Ekran Görüntüsü “nü seçin. Ekran görüntüsü almak için Assistivetouch düğmesine dokunmanız yeterlidir.

Ekran Görüntüsü Alma İpuçları

iPhone ekran görüntüsü alma işlemi, telefonun kilit ekranında da çalışır. Ekran görüntüsü alırken, telefonunuzun bildirim çubuğu veya Kontrol Merkezi açık olsa bile görüntüye dâhil edilmez. Ekran görüntüsü almadan önce, gerekirse yakalamak istediğiniz ekranın görünümünü ayarlamak için düzenleme yapabilirsiniz.

Son olarak eğer iPhone’unuzda bir Apple Pencil varsa, Apple Pencil’ı kullanarak da ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun için Apple Pencil’ı ekranın kenarına getirin, ardından Apple Pencil’ın düğmesine basarak ekran görüntüsü alın. iPhone ekran görüntüsü alma işlemi oldukça kolaydır ve farklı yöntemleri kullanarak ekran görüntüsü alınabilir bu konuda servisimizden en iyi hizmeti alabilirsiniz.

Önceki yazı
iPhone Fotoğraf Resim Boyutu Küçültme
Sonraki yazı
Bükülen iPhone Nasıl Düzeltilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı