iPhone ses açma kapama tuşum bozuldu sorunu iPhone kullanıcılarının özellikle sık karşılaştıkları bir sorun olan ses açma/kapama tuşu bozulması, cihazın içindeki mekanik parçaların zamanla çalışmama durumuna girmesiyle ortaya çıkar. Bu konudaki en büyük sorun, farklı modellerin farklı mekanik parçalardan oluşması ve böylece bu parçaların özellikle ses açma/kapama tuşu için farklı çözümler gerektirmesidir. Bu nedenle, bu sorunu anlayabilmek ve çözebilmek için, öncelikle cihazınızın türünü belirlemek gerekir.  Bunu için servisimizden hizmet alabilirsiniz.

Fiziksel Çözümler

iPhone Ses Açma Kapama Tuşum Bozuldu ne yapmalıyım
iPhone Ses Açma Kapama Tuşum Bozuldu ne yapmalıyım

Fiziksel çözümler, cihazın fiziksel parçalarının kontrolünü sağlamak için çeşitli teknikleri kullanır. Bu teknikler arasında,

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

  • Cihazın içindeki mekanik parçaların temizlenmesi,
  • Isıtılması veya
  • Değiştirilmesi sayılabilir.

Cihazın içindeki mekanik parçaların temizlenmesi, ses açma/kapama tuşu bozulmasının sebeplerinden biri olan tozu veya kirlerin temizlenmesi ile bu sayede  çözülebilir. Isıtma, cihazın içindeki mekanik parçaların sertleşmesini önler ve daha iyi çalışmasını sağlar. Son olarak, cihazın içindeki mekanik parçaların değiştirilmesi, cihazın ses açma/kapama tuşu bozulması sorunu kesin bir şekilde çözüm bulmak için en iyi seçenektir.

Kullanıcı Kaynaklı Arızalar

Kullanıcı kaynaklı arızalar, cihazın kötü kullanılmasıyla ortaya çıkabilir. Cihaz üzerinde fiziksel şiddet kullanılması, cihazın düşürülmesi, cihazın nemli ortamlarda kullanılması gibi durumlar, iPhone ses açma kapama tuşunun bozulmasına neden olabilir.

Yazılımsal Çözümler

Yazılımsal çözümler de, ses açma/kapama tuşu bozulması sorununu çözmek için kullanılabilecek bir seçenektir. Örneğin, cihazın ses açma/kapama tuşunu kontrol etmek için yüklenen ve çalıştırılan bir uygulama kullanılabilir. Bu uygulama cihazın ses açma/kapama tuşunun doğru çalışıp çalışmadığını anlamaya yardımcı olur.

Ayrıca cihazın ses açma/kapama tuşu bozulması sorunuyla ilgili diğer bir yazılımsal çözüm de, cihazın ayarlarının değiştirilmesidir. Bu, cihazın ses açma/kapama tuşunun ayarlarının resetlenmesi ya da cihazın ses açma/kapama tuşunun kontrollerinin değiştirilmesi için aslında kullanılabilir.

iPhone Ses Açma Kapama Tuşu Ne Zaman Bozulur?

iPhone ses açma kapama tuşu, herhangi bir donanımsal veya yazılım hatası nedeniyle bozulabilir. Ancak, kullanıcıların günlük kullanımlarında yaptıkları hataların da bozulmalara neden olabileceğini unutmamak gerekir. Özellikle tuşların aşırı baskıya maruz kalması, darbe alması, sıvı ile temas etmesi ve iç yüzeyde bulunan parçaların oksitlenmesi gibi durumlarda sık sık arıza meydana gelebilir.

iPhone serisi telefonlar için ses açma kapama tuşu bozulma nedenleri şunlardır:

  • Tuş takımı üzerine aşırı baskı uygulamak
  • Tuşların ağır darbe alma durumu
  • Tuşların sıvı ile teması ve iç yüzeyde bulunan parçaların oksitlenmenin olması
  • Yazılım açısından sorunların ortaya çıkması
  • Tuşların bağlantı noktalarında sorunlar yaşanması

Tüm bu nedenler, telefonun ses açma / kapama tuşunun basılmamasına ve işlevini yerine getirememesine neden olabilir. Kullanıcılar bu durumlara müdahaleden kaçınarak, kısa sürede servisimize başvurabilir.

iPhone Ses Açma Kapama Tuşu Değişimi

iPhone Ses Açma Kapama Tuşum Bozuldu
iPhone Ses Açma Kapama Tuşum Bozuldu

iPhone ses açma kapama tuşu bozulunca çözüm olarak en son değişim yapılmalıdır. Bu yüzden nedenin kaynağına inilmeli ve aynı zamanda farklı çözümler denendikten sonra değişim yapılmalıdır. Değişim işlemi için bilinmesi gereken konular şunlardır:

Koruma: İşlem yapıldığı andan bitiş anına kadar bilgileriniz korunmalıdır.

Ayar: Değişim işleminden sonra tuş sıfır ayarında olmalıdır.

Kalite: Kullanılan parçanın orijinal olması uzun yıllar kullanıma imkân verir.

Garanti: Tuş değişiminden sonra kullanımda sorunlar ortaya çıkarsa cihaz tekrar yetkililere verilmelidir.

Ayrıca iPhone ses açma kapama tuşu değişiminden sonra tuşlar düzgün şekilde çalışıyor olmalıdır. Cihazın düzgün çalışması için tuşların doğru şekilde monte edilmiş olması gerekir. iPhone ses açma kapama tuşum bozuldu sorunu için böylelikle cihaz kullanımında herhangi bir sorun yaşanmaz.

Önceki yazı
iPhone Sim Kartı Pin Değiştirme
Sonraki yazı
iPhone Hoparlör Temizleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı