Görme engelli kullanıcılar ile görmeyen kişiler için geliştirilmiş etkin kullanım sağlayan akıllı telefon işlevidir. Bu sayede telefonlar daha etkili şekilde kullanılır. Talkback, Huawei gibi Android işletim sistemlerinde çalışın standart bir uygulamadır. Eğer talkback kapatma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu blog içeriğimiz tam size göre.

Görüş bildirme özelliği aktif hale getirildiğinde, cihazın ekranındaki yüzeylere dokunulduğunda gerçekleşebilecek görevler rahatlıkla duyulabilir. Bu sayede görme sorunu yaşayan kullanıcılar cihazı daha aktif kullanarak kimseden yardım almadan verimli bir şekilde kullanabilirler. Aynı yüzeye hızlı bir şekilde iki kez dokunulduğu zaman o seçenek tıklanmış olur. Ekranı kaydırmak için de aynı şekilde iki parmak kullanılabilir.

İçerik Rehberi

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

Talkback nedir?

Talkback özelliği ile android cihaz kullanan görme engelli kişiler, özel geliştirilmiş uygulama ile başkalarının yardımına gerek kalmadan telefonlarını aktif bir şekilde kullanabilir. Talkback özelliği aktif hale getirilerek cihazın normal kullanımının dışında farklı bir şeklide iki dokunuş ile çalışmaya başlayacak ve sizlere titreşimli bildirim verecektir.

Kullanıcılar cihazlarını daha aktif ve verimli bir şekilde kullanmaları için, ayarlar kısmından Talkback kısmını yani bir başka ifade ile görme engelli modunu aktif hale getirebilir.

Talkback Kapatma
Talkback Kapatma

Talkback kapatma

Telefonda mevcut olan ayarlar, menü tuşları ve fiziksel düğmelere dokunulduğunda hangi bölümde olunduğu ve hangi işlemin gerçekleştirildiği hakkında sesli komut özelliği devreye girmiş olur. Talkback özelliğini devre dışı bırakmak için uygulanması gereken adımları sırası ile uygulamak gerekir.  Aşağıda bulunan talimatlar sırası ile uygulandığında bu özellik kapanmış olur.

Görme engelliler için geliştirilen bu uygulamayı doğru kullanmak için hızlıca her seçeneğe iki kez dokunmak yeterlidir. Bilgisayardaki çift tıklama mantığı ile çalışır. Dosya açmada çift tıklama ile açma benzeri bir uygulumadır.

Talkback öğesine çift dokunarak, öğenin yanında bulunan kaydırıcıya bir kez dokunularak kaydırma çubuğunu iki kez dokunulur. Tamam, öğesi seçilir, ardından onaylamak için tamam öğesi çift tıklanır.

Talkback nasıl kapatılır?

Talkback özelliğini kullanmak istemeyen kullanıcılar istedikleri zaman bu uygulamayı pasif hale getirebilirler. Kullanıcılar için bazen can sıkıntısı gibi sorunlar oluşturan bu durum, cihazı test etmek için çalıştırılırken yanlışlıkla açılabilir. Devre dışı bırakmak bazen kullanıcı açısından işkence gibi gelebilir.  Bu durumda uygulanacak adımlar gayet basittir. Bu adımları sırası ile uygulayarak Talkback özelliği kaldırılabilir.

Talkback Nasıl Kapatılır
Talkback Nasıl Kapatılır
  • Ayarlar sekmesine dokunularak etrafın çevrelendiği görülür
  • Ayarlar çerçevesinden sonra hızlı bir şekilde iki kez tıklanılır
  • Ayarlar kısmından sonra arama yerine Talkback yazılır
  • Ekrana gelen Talkback menüsünü giriş yapılır
  • Bu işlemin ardından ekrana gelen açık butonuna tıklanarak uygulama kapatılır.
Önceki yazı
True Tone Nedir?
Sonraki yazı
Tuşlu Telefon Şebeke Sorunu ve Çözümü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı