Telefon anakart değişimi tamiri fiyatı hakkında bilgi edinerek telefonlarınızın tıpkı ilk günkü gibi çalışmasını sağlamak için profesyonel bir teknik ekipten faydalanmanız gerekir. Aksi halde telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir. Özellikle son yıllarda artan telefon fiyatlarına bakılırsa telefonların kullanımı ve bakımı ve hatta onarımı konularında çok daha dikkatli olmakta yarar vardır.

Telefon için son derece önemli bir parça olan anakart değişimi yapılmadığı sürece telefonu kullanma imkânı da bulunmaz. Çünkü telefonun işlemci, ram ve hafıza gibi donanımlarının hepsi de anakartta yer alır. Böylelikle, anakart bozulursa telefon zaten çalışmayacaktır. Açılsa bile tekrar kendi kendine kapanır. Bu tür bir sorunla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken teknik servise götürerek orijinal bir anakart ile değişimini sağlamaktır. Fiyatlar 300TL ile 700TL arasında telefonun marka ve modeline göre değişebilir.

Telefonun Anakartı Arızalandığında Ne Yapmalı

Telefon anakart değişimi tamir
Telefon anakart değişimi tamir

Cep telefonunuzun anakartı arızalandığında veya yandığında öncelikli olarak teknik servise götürülmelidir. Yetkili servis anakart değişimini sağlayacaktır. Yetkisi olmayan telefon tamircilerine itibar etmemekte fayda var. Bir anakart telefon için çok şey ifade ettiği için yani bir nevi telefonun kalbi olduğundan ötürü onarımı ve özellikle de değişimi maliyetli olabilir.

Bu nedenle, anakart ile ilgili işlem yapılmadan önce fiyat bilgisini almanız gerekir. Bu sayede, sonradan herhangi bir problem yaşanmaması adına önceden bilgi alınmış olunur. Çünkü birçok kişi telefonunu tamire götürüp anakart değişiminden sonra yüksek maliyet karşısında şaşırabiliyor. Ayrıca anakart değişimi demek telefonu komple değiştirmek demektir. Bu şekilde düşünüldüğü zaman bu fiyatlar makul bir ölçüde düşünülecektir.

Telefon Anakart Neden Arızalanır?

Telefonlarda bazı arızalar oluşabilir. Bunlardan bir tanesi de anakart arızasıdır. Bunun sebepleri şunlar olabilir;

  • Cep telefonu sıvı temasına maruz kaldığında anakartın bozulma veya yanma olasılığı oldukça yüksektir
  • Telefonunuzun çarpması, darbe alması veya yüksek bir yerden düşmesi
  • Yüksek voltaja maruz kalması ve yanlış akım alması
  • Yüksek oranda sıcaklığa maruz kalması
  • Telefonun orijinal şarj aletinden farklı bir cihazla şarj edilmesi ya da düzensiz şarj
  • Cep telefonuna kaçak yazılımlar yüklenmesi
  • Kullanım hataları

Gibi nedenlere bağlı olarak telefon anakartları bozulabilir veya yanabilir. Bu tür durumlarda en öncelikli olarak yapılması gereken yetkili servise giderek değişimini veya onarımını sağlamaktır. Bazen telefon yüksekten düşse bile o anda çalıştığı için kimse telefonunu tamire götürmez. Oysaki, telefon yavaş yavaş da bozulabilir ve bunun düşmeye bağlı olduğunu o an için anlamayabilirsiniz. Bu nedenle, erken müdahale anakartı kurtarabilir.

Telefon Anakart Değişim ve Tamir Fiyatları

Telefon anakart değişimi tamiri fiyatı
Telefon anakart değişimi tamiri fiyatı

Cep telefonlarının anakart değişim ve tamir fiyatları telefonun markasına ve modeline göre değişir. Telefon anakart değişimi tamiri fiyatı modele göre 700TL ye kadar çıkabilir. Aynı zamanda, cep telefonunun anakartının ne sebeple bozulduğu ve hangi bölümüyle ilgili bir arıza oluştuğu da fiyatları doğrudan etkiler. Öncelikle bunun kaynağını yetkili servis araştırır. Böylelikle telefonun sorunu anlaşılabilir ve ona göre fiyat verilebilir.

WhatsApp Destek Hattı

Cep telefonlarının yedek parçaları orijinal olsa bile telefon markasına göre farklılık gösterdiği için servis telefon markasına ve modeline bakarak öncelikli fiyat bilgisini verebilir. Sorunun kaynağı da buna eklenir ve belli bir işçilik ücreti ile birlikte ortaya bir maliyet çıkar. İnternetten parça sipariş ederek kendiniz tamir etmeye kalkışmanız çok yanlış olacaktır. Çalışacak durumdaki bir telefonun da bozulmasına neden olabilir.

Son olarak, telefon anakartına bağlı olarak diğer donanımlar çalıştığı için bazen onların verdiği arıza durumunda da anakart değişimi yapılır. Tüm bunları dikkate alarak telefon anakart değişimi tamiri fiyatı hakkında ayrıntılı bilgi almak için yetkili servisimize gelerek telefonunuzu gösterebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Önceki yazı
Telefon Ekranında Beyaz Nokta Var
Sonraki yazı
Suya Düşen İPhone Garanti Kapsamına Girer mi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı