Telefonda gizlilik ayarları pek çok kullanıcı için önem teşkil eder. Mesajlar, fotoğraflar ve videolar başta olmak üzere kişisel bilgiler içeren birçok uygulamanın nasıl gizleneceği tartışma konusudur. Üçüncü kişilerle paylaşılmak istenmeyen bilgileri korumanın en iyi yolu gizlilik ayarlarını elden geçirmektir.

Akıllı Telefonlarda Gizlilik ve Güvenliği Arttırmanın Yolları

Telefon gizliliği açma işlemini gerçekleştirmek mahremiyetin korunmasında önem teşkil eder. İnternet kullanıcıları, teknolojinin geliştiği zamanlarda kişisel dosyalarını korumakta güçlük çeker. Android, iPhone ve Huawei telefonları için farklı cep telefonu gizlilik ayarları bulunmaktadır. Dolayısıyla telefonundaki kişisel bilgileri saklamak isteyen kişilerin yapacağı işlemler cep telefonuna göre farklılık gösterir.

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

Android Telefonda Gizlilik Ayarları

Android telefonların çoğunda gizlilik ayarlarını aktif hale getirme işlemi hemen hemen aynıdır. Bu nedenle birkaç istisna hariç şu adımları izlemek yeterli olacaktır.

 • İlk olarak ayarlar menüsüne girilir.
 • Google uygulaması seçilir. Daha sonra bu uygulamada yer alan “gizlilik ayarları” seçeneği açılır.
 • Açılan seçenekler içinde bulunan “konum geçmişini yönet” ile daha önce bulunulan yerlerin bir listesi elde edilir. Bu seçeneğin devre dışı bırakılması ile bulunduğunuz yer kayıt altına alınmaz.
 • Google hesabının telefon verilerini kaydetmesini sağlayan bir seçenek bulunur. Verilerin kaydedilmesini istemeyen kişiler “cihaz bilgilerini kaydet” butonuna tıklayarak seçeneği devre dışı bırakmalıdır.
 • İzinler seçeneğine girerek çeşitli uygulamaların izinleri görüntülenir. Buradan istenilen uygulamalar devre dışı bırakılır.

iPhone Telefonda Gizlilik Ayarları

iPhone cihazlarının çalışma prensipleri birbirine benzer. Dolayısıyla söz konusu cihaz kullanıcıları şu adımları izleyerek gizlilik ayarlarına ulaşabilir.

 • Ayarlar menüsüne tıklanır.
 • Konum sistemi seçeneğine tıklanır. Konum bilgilerinin kaydedilmesi istenmiyorsa ilgili seçenek kapatılır.
 • Bu seçeneğin devre dışı bırakılması iPhone cihazlarında verilere ulaşım engellendiği için bazı uygulama ve özelliklerin çalışmamasına neden olabilir.

Huawei Telefonda Gizlilik Ayarları

Huawei cihazlarının cep telefonu gizlilik ayarları prensibi Android cihazlara oldukça benzerdir. Bu nedenle telefon gizliliği ayarlarına ulaşmak için şu adımlar izlenir.

 • Ayarlar seçeneğine girilir.
 • Gizlilik seçeneğine girilir.
 • İzinler seçeneğine girilir. Burada uygulamaların sahip olduğu izinler görüntülenmektedir. Gizlilik ayarlarının değiştirilmek istenen kamera, depolama, kişiler, mikrofon, SMS gibi uygulamaların izinleri buradan değiştirilir.

Ayrıca telefonda işlemci sıralaması ve karşılaştırması detaylarını inceleyebilirsiniz.

Önceki yazı
Telefon İşlemci Sıralaması ve Karşılaştırması
Sonraki yazı
Xiaomi K40 Gaming Ekran Değişimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı