Telefondan ses gelmiyor diyenler bu yazıya! Cep telefonunda yaşanan hoparlör ve mikrofon arızaları ile telefondan ses gelmeme sorunları kullanıcılara tarafından sık yaşanan durumdur. Söz konusu sorunun birçok nedeni olabilir. Hoparlör ve mikrofondan ses gelmemesin yanı sıra karşı tarafa da konuşma esnasında ses gitmeyebilir. Yaşanan bu sorunun her iki işletim sisteminde de hemen hemen benzerlik gösterir.

Bunun yanında konuşma esnasında ya da müzik dinlendiğinde cep telefonundan çıkan cızırtılı sesler de yaşanabilir. Telefondan gelmeyen senin ya da hoparlörün cızırtılı bir şekilde çalışmasının temelinde yatan iki ana neden mevcuttur.

Iphone Telefondan Ses Gelmiyor
Iphone Telefondan Ses Gelmiyor

İçerik Rehberi

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

Telefondan Ses Gelmiyor Ne Yapabilirim?

Cep telefonlarında, sürekli olarak kullanımdan kaynaklanan nedenlerden performans düşüklüğü yaşanabilir. Zira ilk günkü performansı sonraki zamanlarda bulmak oldukça güç gözüküyor. Telefon kullanıldıkça zaman içerisinde hoparlör ve mikrofonda biriken tozlar performans düşüklüğüne neden olur. Toz, kir ve elbise pamuğu gibi küçük parçalar tıkanıklığa sebep olur. Cızırtılı ses gelmesi ya da his ses gelmemesinin nedeni olabilir.

Bir diğer husus ise hoparlör soketinin zarar görmesidir. Telefonun darbeye maruz kalması sonucu soketin işlevini yitirmesi ses kaybına neden olabilir. Bu tür sorunlar için yetkili servisten yardım almak faydalı olur.

Telefon Ses Sorunu, Telefondan Hiç Ses Gelmiyor

Akıllı telefonun kullanıcıları zamanla eskiyen telefonlarının ses sorunlarından muzdarip olabilir. Telefondan az ses gelmesi ve hiç gelmemesin nedenleri arasında kullanıcı hataları ve istenmeyen nedenler yatabilir. Darbe sonucu soketlerin zarar görmesinin yanı sıra telefonun toz ve kirlere maruz kalarak hoparlörün tıkanması sorunun kaynakları arasında yer alır.

Xiaomi Telefondan Ses Gelmiyor
Xiaomi Telefondan Ses Gelmiyor

Zarar görmüş olan soketin değiştirilmesi veya onarılması sorunu çözebilir. Bu konuda yetkili servis ile iletişime geçerek soket değişimi yapılabilir. Tozlara ve kirlere maruz kalmış hoparlörün temizlenmesi için basit yöntemler kullanılarak sorun giderilebilir.

Telefonun Hoparlöründen Ses Gelmiyor Neden?

Ortaya çıkan ses problemleri fiziki, dananım ya da yazılım kaynaklı olabilir. Fiziki noktada kir ve tozların hoparlörü tıkaması ses gelmemesine neden olabilir. Telefon çeşitli darbelere maruz kalması veya suya düşmesi neden olabilir. Donanımsal yönden darbe alan hoparlör sesin gelmesini engeller.

Fiziki yönden sorunun çözümü basit bir temizleme yöntemi ile giderilebilir. Darbeye maruz kalan ya da suya düşen telefonun tamir görmesi gerekir.

 

Önceki yazı
Iphone Şifre Kırma
Sonraki yazı
3 Operatörde Kendi Numaranı Öğrenme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı