Telefonda NFC nedir için NFC kelimesinin açılımına bakmak gerekir. Açılımı near field communication olan NFC kelimesinin Türkçe anlamı yakın alan iletişimidir. Bu özellik sayesinde iki farklı cihaz temas halinde bulunmadan iletişim sağlar. Pandemi koşullarında sıkça talep gören bir özelliktir. NFC nedir telefon içinde diye soranlar için kısaca telefonların belirli bir mesafeden paylaşım yapabilmesidir.

NFC Nedir, Nasıl Çalışır?

Telefonda NFC ne demek sorusunun cevabı iki farklı cihazın yaklaşık 4 santimetre yakınlaştırılmasından sonra bu cihazların iletişim kurmasıdır. Bu cihazların iletişimi kablosuz bağlantı şeklinde gerçekleşir. Cihazların birbirine temas etmesi gerekmez. NFC ne demek telefonda sorusunun cevabı için kısaca temassız iletişim yöntemi denebilir.

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

NFT, cihazlar arasında iki yönlü bir bağlantı oluşturur. Bu sayede cihazlar birbirine komut gönderir. Bu komutlar sayesinde cihazlar arasında bilgi akışı sağlanır.

Telefonlarda NFC Özelliği Ne İşe Yarar?

Telefonda NFC özelliği çeşitli şekillerde kullanılır. NFC özelliği bulunan telefonlar diğer telefon, bilgisayar ya da tabletlerle veri paylaşımı yapabilir. NFC özelliği alışveriş sırasında temassız ödeme yapılmasını sağlar. Bunun yanında toplu taşıma ve turnike gibi işlemlerde de NFC özelliğini kullanmak mümkündür.

Akıllı Telefonlarda NFC Nasıl Kullanılır?

NFC özelliği birçok akıllı telefonda bulunur. Bunun için cihazda bulunan bu NFC özelliğini aktifleştirmek gerekir. Bu özelliğin telefonda bulunup bulunmadığını kontrol etmek için ayarlar kısmına girilir. Daha sonra kablosuz ayarlar ya da bağlantılar kısmından NFC özelliği kontrol edilir. Telefona NFC ekleme buradan yapılır. NFC özelliği akıllı telefonlarda okuyucu ve yazıcı mod, eşler arası mod ve etiket okuma mod olmak üzere üç özelliğiyle bulunur.

NFC Hangi İşlemler İçin Kullanılmaktadır?

NFC özelliği birçok farklı işlem için kullanılır. Bunların başında veri paylaşımı gelir. Aynı zamanda temassız ödeme özelliği özellikle pandemi koşullarında sıkça tercih edilir. NFC telefon şu işlemler için kullanılır.

  • Telefon numarasını gönderip alma işlemi
  • Fotoğraf gönderip alma işlemi
  • Belge gönderip alma işlemi
  • Konum gönderip alma işlemi
  • Başkasının telefonunda uygulama açma işlemi
  • Ödeme işlemi
  • NFC etiketleriyle erişim işlemi
  • Bluetooth cihazlarına erişim işlemi

Sitemizden iPhone soğuktan etkilenir mi? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Önceki yazı
İPhone Soğuktan Etkilenir Mi? Soğukta Neden Kapanıyor?
Sonraki yazı
Telefonunuzu Teknik Servise Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı