Telefonumun dokunmatiği kendi kendine basıyor problemi en çok görülen mobil cihaz sorunları arasında yer alıyor. Bu sorun çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebiliyor. Dokunmatik özelliğe sahip olan mobil cihazlar ülkemizde son 10 yıldan buyana yoğun olarak tercih ediliyor. Bu telefon modellerinde dokunmatik özellik kullanıcıların müdahalesi dışında kendi kendine aktif olabiliyor.

Bu problem bazen uzun süreli olarak devam edebiliyor. Bu durum telefon kullanıcılarında ciddi anlamda moral bozukluklarına neden oluyor. Dolaysıyla maruz kalınan bu problemin en kısa sürede çözümlenmesi kullanıcıların yeniden moral ve motivasyonlarının yerinde kalması açısından önemlidir.

İçerik Rehberi

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

Cihazınızın Sert Zemine Düşmesi

Telefonumun Dokunmatiği Kendi Kendine Basıyor ne yapmalıyım
Telefonumun Dokunmatiği Kendi Kendine Basıyor ne yapmalıyım

Yaşadığınız söz konusu sorunun ana nedenleri arasında cihazınızın sert zemine düşmesi yer alıyor.

  • Cihazınızı farkında olmadan beton ve fayans zeminli sert zeminlere düşürebilirsiniz.
  • Bu durumda cihazınızın dokunmatiği kendi kendine aktif kalabilir.
  • Cihazınızın sert zemine düşmesinde fiziksel olarak zarar görmediğinden emin olmalısınız
  • Çünkü cihazınızın ön kısmında toplamda 3 farklı dokunmatik özellik söz konusudur.

Bu alanların cihazın zemine düşmesiyle birlikte birbirine temas etmesi söz konusudur. Bu durum sonucunda dokunmatiğinin kendi kendine çalışmasına neden olacaktır.

Yazılımsal Problemler

Yazılımlar problemler de direk olarak telefonunuzun dokunmatiğinin kendi kendine açılmasına neden olabilir.    Bu durum karşısında yapmanız gerekenler ise oldukça kolaydır. Cihazınızın hemen yan kısımlarında uyku/uyan ve yan tuşuna aynı anda basmanız gerekir.

Bu aşamadan itibaren cihazınızda Apple logosu görününceye dek tuşları basılı tutmaya devam etmelisiniz. Bu kapsamda akıllı cep telefonunuz yeniden kendi kendine başlatılacaktır. Bu aşamada sorunun halen devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Donanımsal Problemler

Bu sorun bazen de donanımsal problemlere bağlı olarak meydana gelebiliyor. Bu durumda cihazınızı tek başınıza tamir etmeniz mümkün değildir. Çünkü yazılımsal ve donanımsal problemlerin direk olarak profesyonel telefon servisi tarafından giderilmesi gerekiyor. Bu durumda kaliteli bir servise cihazınızı teslim edebilirsiniz. Söz konusu sorun telefonun etkisi, dokunmatik ekranda hasarlar ya da telefon soketinde sorun olması nedeniyle meydana gelebilir.

Cihaz Ekranının Esnemesi

Telefonunuzun dokunmatiği kendi kendine basma normal bir durum değildir. Bu sorun uzun süreli devam ettiğinde cihaz performansınızın ciddi anlamda düşmesine neden olabiliyor. Bu nedenle telefonunuzun dokunmatiğinin kendi kendine basması durumunda en uygun telefon onarım fiyatları sunan servisi tercih etmelisiniz.

Yaşadığınız sorun cihaz ekranınızın esnemesine bağlı olarak meydana gelebilir. Bu durumda cihaz ekranınızı kontrol edebilirsiniz. Ekran cihazınız çeşitli nedenlere bağlı olarak esneyebilir. Cihazınızın aşırı nemli ve sıcak ortamlarda uzun süreli kalması ekranın gözle görülür düzeyde esnemesine neden olabilir.

Telefonunuzu Bilinçsiz Kullanmanız

Bu sorunu yaşayan birçok kullanıcılar farkında olmadan cihazlarını bilinçsiz ve çok uzun süreli olarak kullanabiliyor. Telefon dokunmatiği hassas dizayna sahiptir. Bu durum beraberinde alana aşırı bir şekilde yüklenmesi sonucunda alanın kendi kendine basmasına neden olacaktır. Bu nedenle cihazınızdaki sorunun oluşmaması açısından cihazınızı gün içerisinde bilinçli bir şekilde kullanmanız önemlidir.

Hatalı Servis Bakım Yaptırılması

Telefonumun Dokunmatiği Kendi Kendine Basıyor
Telefonumun Dokunmatiği Kendi Kendine Basıyor

Telefonlarda hatalı servis ve bakımların yaptırılmış olması beraberinde dokunmatiğin yeniden kendi kendine basmasına neden olacaktır. Pek çok telefon kullanıcıları bu sorunun ana kaynağını bilmiyor. Farkında olmadan gittikleri kalitesiz telefon tamiri ve bakım servislerinin bu soruna neden olabileceğinin farkında değildir. Bu nedenle mutlaka bu gibi işletmelerden uzak durulmalıdır.

Telefonunuzun Ekranını Komple Olarak Değiştirin

Yukarıdaki tüm çözüm yöntemleri işe yaramadığında son çare olarak cihaz ekranınızı komple olarak değiştirebilirsiniz. Telefonunuzun ekranını komple olarak değiştirmeniz cihazınızın kusursuz bir şekilde yeniden çalışmasını sağlayabilirsiniz. Telefon ekranı değişimiyse uzmanlık gerektirir. Bu işlemde sektörün en kaliteli telefon tamir servisi tercih edebilirsiniz. Telefon arızaları konusunda servisimizden hizmet alabilirsiniz. Telefonumun dokunmatiği kendi kendine basıyor sorunu servisimizde kalıcı olarak çözümlenir.

Önceki yazı
Telefonumun Ekranı Kırıldı Dokunmatiği Çalışıyor
Sonraki yazı
Telefonumun Bataryası Şişti Ne Yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı