Apple iPhone marka telefon kullanıcıları iOS 11 ile gelen True Tone teknolojisini yakından takip ederek merak ediyor. Donanım ve yazılımı ile olağan üstü tasarım oluşturan Apple, kullanıcılarının sağlığını düşünerek daha iyi bir ekran deneyimini kazandırıyor. True Tone adı verilen bu özellik ile kullanıcılar ekranı daha aktif şekilde ve sağlıklı olarak kullanabiliyor. Hazırladığımız bu içerikte true tone nedir sorusuna yanıt bulmaya çalıştık.

İPhone true tone nedir?

True Tone ile kullanıcılar, bulundukları ortamın ışığına göre beyaz dengesini koruyan cihazları kullanarak gözlerinin yorulmasına fırsat vermiyor. Ortamdaki ışıklara göre hareket eden sensörler aracılığı ile beyaz dengesi korunuyor.  Otomatik parlaklık ile aynı anda çalışan bu özelliğin tek sorunlu yanı kullanımın kısa olmasıdır. Sensörler sürekli olarak aktif olduğu ve bulunduğu ortamdaki ışığı ölçmesinden dolayı şarj konusunda sıkıntılı olduğu için süre konusunda sıkıntı yaşanıyor.

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

iPhone True Tone Nedir
iPhone True Tone Nedir

İPhone true tone ne işe yarar?

iPhone model cihazlarda bulunan bu özellik, ortamdaki ışığa göre cihazın parlaklığını ayarlıyor. Kullanılan bu teknoloji ile metin okurken daha kolay bir şekilde okuma imkânı sunuyor. Cihaz ekranı beyaz dengesini dinamik olarak ayarlayarak ortamdaki ışığa göre şekilleniyor. Apple uygulamaya koyduğu bu teknoloji ile yüzde 25 oranında daha parlak ve yüzde 40 oranında da az yansıtıcı ile ekran kullanımını sağlıyor.

Ayarların altındaki ekran ve parlaklık sekmesinden bu özellik aktif edilebilir veya kapatılabilir. Bunun yanı sıra 3D Touch özelliği ile denetim merkezinden de bu özelliği aktif etmek mümkün.

Cihazda yer alan True Tone özelliği ile video seyrederken, oyun oynarken kapatılması şarj yönünden faydalı olur. Zira gerçek renkler bu özellik aktif iken görülmez. Renkler bulunan ortama göre şekil alır.

Apple true tone ekran nedir?

9.7-inç iPad Pro cihazlarda True Tone Display kullanılmıştı. Bunun yanı sıra iPhone 5s lerde 2 ledli True Tone özelliği ilk versiyon olarak kullanıldı. Piyasaya sunulan ekran teknoloji ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Ekran geliştirme teknoloji söz konusu olduğunda Apple’nin yeni ekran teknolojisi True Tone akla gelir.

Teknolojiden ziyade ekran parlaklığını bulunduğu ortama göre ayarlayan bir sistem olarak bilinir. Bu teknoloji ile temelinde beyaz ışık kompanzasyon sistemi olarak bilinen bu sistemde, ihtiyaç olan ekran parlaklığı otomatik olarak telafi ediliyor. Karanlık ortamlarda bulunulduğu zaman göz sağlığı açısından ekran parlaklığı düşülerek sarı ışık, beyaz ışık miktarı dengeye gelir. Gece modu olarak adlandırılan bu yöntem ile göz sağlığı açısından faydalı olur.

iPhone True Tone Nasıl Açılır
iPhone True Tone Nasıl Açılır
Önceki yazı
3 Aşamada Sim Kilidi Kaldırma
Sonraki yazı
Talkback Kapatma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı