Xiaomi Telefonun Dokunmatiği Çalışmıyor

Bildiğiniz gibi artık tuşlu telefonlar yok denecek kadar az. Tuşlu telefonların yerini dokunmatik telefonlar almış durumda. Dokunmatik telefonlarda birkaç tuş çalışsa da bu tuşlar açma-kapama, ses açma-kapama ve anasayfaya dönme gibi işlemlere yarıyor. Yani yapmak istediklerimizi bu tuşlar ile yapmamız mümkün değil. Bu yüzden telefonun dokunmatiği bozulduğunda telefon kullanılamaz hale geliyor.

Telefon dokunmatiği, ekran kırılması, sıvı dökülmesi, yazılım problemleri gibi birçok problemden kaynaklanabilir. Ekran kırılmalarında kullanıcıların yapacağı bir çözüm yoktur. Telefon garantiye veya telefon tamircisine gönderilmelidir. Ancak garantide kırılmalar genelde kullanıcı hatası olarak görülür ve bu yüzden geri gönderilir veya ücret istenir. Orijinal bir ekran taktırmak isterseniz garantiye gönderebilirsiniz.

Telefon tamir işlemleri, fiyatlar ve garanti süreci hakkında bilgi almak için;

WhatsApp Destek Hattı

Telefonunuzu Temizleyin

Telefonunuzun dokunmatiği çalışmıyorsa ilk yapmanız gereken ekranınızı temizlemektir. Tamamen bozulmayan ancak dokunmatik performansının düşük olduğu telefonlarda bu yöntem işe yarayabilir. Uzun yıllardır kullanılan telefonlarda ekran kirliliğinden dolayı dokunmatiğin bazen çalışmaması gözlemlenen bir durumdur.

Telefonu Kapatıp Açmak

Çok klasik bir yöntem gibi gözükebilir ancak telefonu kapatıp açmak dokunmatik probleminizi çözebilir. Telefonlar teknolojik aletlerdir ve tüm teknolojik aletler kapatılıp açıldığında işletim sistemi baştan başlatılır ve bu sorununuzu ortadan kaldırabilir. Özellikle ekranın aniden donduğu ve hiçbir şekilde işlem yapılmadığı durumlarda telefonunuzu kapatıp açmayı deneyebilirsiniz.

Bataryanızı Ve Hattınızı Çıkarmayı Deneyin

Telefonunuzu kapatıp açmanıza rağmen dokunmatiğiniz düzelmediyse bataryayı, hattınızı ve hafıza kartını çıkartarak telefonunuzu birkaç dakika dinlendirmeyi deneyebilirsiniz. Bir iki dakikanın ardından çıkarttığınız donanımları geri takın ve telefonunuzu açarak dokunmatiği test edin.

Ekran Koruyucu

Telefonunun ekranını değiştirmek, orijinal ekranlar için biraz maliyetli olabiliyor. Özellikle iç ekran kırılmaları, ön camın kırılmasından daha masraflı. Bu sebeple ani düşmelere ve darbelere karşı ekran koruyucu takılması her zaman faydalıdır. Telefonunuzu nerede düşüreceğinizi ve nereye çarpacağınızı bilemezsiniz ve ekran koruyucu ya da kırılmaz cam telefonunuzun ekranını korur. Hatta bazen ekranınız yerine ekran koruyucunuz kırılır.

Ekran koruyucunun ya da kırılmaz camın eskidiği ya da kırıldığı, çatladığı durumlarda dokunmatiğiniz çok iyi performans göstermeyebilir. Ekran koruyucunuzda oluşan hasar çok fazlaysa dokunmatiğiniz hiç çalışmayabilir. Bu durumda ekran koruyucunuzu veya kırılmaz camınızı çıkarmalı ve yenisini takmalısınız.

Su Dökülmesi

Telefonunuza su döküldüyse hemen içerisindeki batarya, hat gibi her şeyi çıkarmalı ve telefonunuzu kurutmalısınız. Kurutmak için nem alan pirinç gibi ürünlerin içerisine koymayı da deneyebilirsiniz. Birkaç günün ardından kuruduğunu düşündüğünüzde telefonunuzu açın ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çalışmıyorsa bir telefon tamircisine götürmelisiniz.

Hafif Çarpmalara Dikkat

Telefonunuzu hafifçe bir yere çarptığınızda dokunmatik ekranınızın hizalama özelliği bozulabilir. Bu durumda genelde dokunduğunuz yerden başka bir yere tıklama gerçekleşir. Ekranın dört bir tarafına kalem veya parmağınız ile hafifçe vurarak ekran hizalamasını düzeltebilirsiniz.

Tüm bu işlemlere rağmen düzelmediyse, telefonunuzu Xiaomi Servis‘e gönderebilirsiniz. Cihaz gönderim için ve / veya iletişime geçmek için tıklayabilirsiniz.

Önceki yazı
Xiaomi Mi Mix 4 Ekran Değişimi
Sonraki yazı
XİAOMİ Mİ MİX ALPHA EKRAN DEĞİŞİMİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Hemen Arayın Whatsapp Hattı